V článku sa dočítate, ako rozoznať kvalitnú batériu, aký typ je kam vhodný a ako zvoliť správny štýl a vzhľad, aby sa hodil k zariadeniu kúpeľne.

Estetický vzhľad je to prvé, čo zákazníka osloví, avšak smerodajné dôležitejšie sú parametre batérií:

 • životnosť
 • stálosť (trvanlivosť) povrchu
 • vodotesnosť
 • úspora spotreby vody
 • pohodlné ovládanie
 • rozmery

Vodovodné batérie delíme podľa typu použitia na:

 • umývadlové
 • drezové
 • sprchové
 • vaňové
 • bidetové

Podľa spôsobu umiestenia vodovodné batérie rozdeľujeme na:

 • nástenné (upevňované na stenu)
 • stojankové (upevňované priamo na sanitu)
 • podomietkové (u tohoto typu se technika umiestni pod obklad)

Z hľadiska regulácie vody batérie delíme na:

 • zmiešavacie
 • termostatické

Podľa spôsobu ovládania rozdeľujeme batérie na:

 • kohútikové
 • pákové
 • automatické (senzorové)

Pákové batérie sú jednoznačným trendom našej doby, vynikajú nad klasickými batériami spoľahlivosťou, kvalitou a aj komfortom používania. Klasické kohútikové batérie si zákazníci kupujú z dizajnových dôvodov.

Šetriť alebo si priplatiť za kvalitnejšie riešenie?

Určite poznáte porekadlo, že nie sme takí bohatí aby sme si kupovai lacné veci. Áno, platí to aj u vodovodných batérií.

Prvotným ukazovateľom kvality batérie je jej kartuša ktorá je srdcom batérie. Kvalitná kartuša u pákovej batérie sa skladá z dvoch keramických doštičiek s otvormi. Pozdvihnutie páčky posunie doštičky a ovplyvňuje prietok vody. Vytáčaním páky do strán regulujeme pomer studenej a teplej vody.

Lacné batérie majú kartuše z plastových alebo menej kvalitných dielov, ktoré dlho neodolajú tlaku vody, vodnému kameňu a ďalším vplyvom. Batérie potom netesnia, kvapkajú či sa zadrhávajú pri používaní páky. Kvapkajúcim kohútikom nám môže odtiecť až 10 litrov vody za jednu noc. Kvalitné batérie vydržia bez závad viac rokov, či dokonca desaťročí.

Dôležitým ukazovateľom kvality je samotné telo batérie. Veľmi kvalitné batérie sú napríklad z mosadze alebo z jej zliatin, ktoré odolávajú veľkým výkyvom teplôt a vlhka. Ich údržba je podstatne ľahšia.

Ako si zvoliť správny vzhľad batérie?

Prvým kritériom je rozteč batérie. Najrozšírenejšie sú 100 a 150 mm rozteče. Doporučujeme vždy kúpiť správnu veľkosť batérie. Redukcie dostupné síce sú, no podstatne narušia vzhľad batérie.

Ponuka batérií na našom trhu je taká široká, že si môžete zakúpiť batériu farebne zladenú s Vašou kúpeľňou. Najrozšírenejšie sú batérie v chrómovom prevedení.

Veľkosť samotnej batérie by mala byť správna k veľkosti zariadenia na ktorom je umiestnená. Vyvarujte sa malých batérií na veľkých umývadlách a naopak. Rovnako by ste mali zvážiť zaoblenie hrán napríklad vane a batérie. Pokiaľ máte celú kúpeľňu ladenú do dynamických ostrých liniek, kúpte si podobný tvar batérie.

Z estetického hľadiska odporúčame zakúpiť batérie jednej značky z rovnakej série. Celkový vzhľad tak bude veľmi harmonický.

Drobnosti, ktoré Vám ušetria peniaze

Moderné batérie myslia aj na Vašu peňaženku. Hlavne komerčné budovy šetria vodu použitím batérií so snímačom pohybu, keď voda začne tiecť až po priložení rúk pod kohútik. V poslednom čase čoraz častejšie nachádzajú použitie aj v domácnostiach, hlavne vďaka modernému dizajnu. Tieto armatúry zabezpečia, že voda tečie iba vtedy, keď ju skutočne potrebujete. Snímacia technika reguluje spotrebu v extrémne krátkom čase a obmedzuje vodný prietok približne na 5-6 litrov za minútu .Na trhu sú dostupné senzorové batérie aj s regulátorom teploty vody.

Páková batérie Vám ušetrí vodu nielen svojou konštrukciou, ale aj tým, že sa dá ľahko a jednoducho zavrieť jedným dotykom. Oproti klasickým batériám má až tretinovú spotrebu vody. Komfort uzatvorenia batérie minimálnou silou oceníte v bežnom živote, napríklad pri čistení zubov.

Termostatické batérieúspornejšie ako pákové - oproti bežným batériám dokážu ušetriť až 50 % vody. Automaticky zmiešavajú studenú a teplú vodu (nastaví sa požadovaná teplota vody a batéria automaticky zmieša teplú a studenú vodu). Sú bezpečné a vhodné pre deti, pretože majú bezpečnostnú pojistku, ktorá zabráni obareniu sa horúcou vodou.

Ďalej môžete ušetriť jednoduchou výmenou sprchovej ružice. Denná spotreba sprchovej vody klesne až o 60 % vďaka obmedzeniu prietoku, špeciálnym prúdovým tryskám a prímesi vzduchu. Hlavové a ručné sprchy, ktoré sa dnes predávajú tak použijú pri sprchovaní iba 6 litrov vody za minútu. Bez ohľadu na to, aký je u vás tlak vody. Sprchová ružica flexibilne reaguje na tlak vody a reguluje tak množstvo vody. Ak je tlak vysoký, zmenší krúžok priechodný otvor. Ak je nízky, otvor zväčší - a tým je zaistený stály prietok vody.

 1. Dvakrát meraj a raz rež - pred nákupom si zmerajte rozteč batérie.
 2. Záruka - kvalitné batérie odlíšite aj podľa dĺžky záručnej doby. Dobré batérie Vám poskytnú záruku na dobu až 5-tich rokov. Overte si dostupnosť kvalitného servisu!
 3. Problémy s montážou - väčšina problémov s batériami vzniká zlou montážou. Pokiaľ nie ste šikovný domáci kutil, zverte montáž batérie na odborníka.
 4. Máte deti? - odporúčame kúpiť pákovú alebo termostatickú batériu, ktoré je jednoduchá na ovládanie a poskytuje ochranu pred obarením sa horúcou vodou.
 5. Dostatočne dlhé výtokové ramienko - spád vody by nemal dopadať na hranu či bok vane, umývadla či drezu. Mal by byť nasmerovaný na stred zariadenia, prípadne na jeho odpad. Do kuchyne zvážte možnosť batérie so sprškou, sami časom oceníte svoje praktické rozhodnutie.
 6. Dostatočne vysoká batéria - nevhodne umiestená a nízka batéria Vám zkomplikuje umývanie rúk či naberanie vody do nádob.