Ako však zladiť svoje túžby a predstavy o dokonalej kúpeľni s našimi možnosťami v tomto reálnom svete?

Hoci ste majiteľom štandardne veľkej kúpeľne, kde nie je miesta nazvyš, nevzdávajte sa nádeje, že ju jedného dňa dokážete “prekúzliť” na výnimočné miesto očisty a relaxu. O tom, či je vaša kúpeľňa komfortná, nerozhoduje ani tak jej veľkosť a luxusné vybavenie, ako skôr praktické a logické riešenie, ktoré umožňuje jej pohodlné a bezproblémové užívanie.

Čo s malou kúpeľňou?

Na to, aby ste sa vo svojej kúpeľni cítili dobre, určite nestačí len základná zostava – umývadlo, vaňa, vešiak a zrkadlo. Nutné budú aj úložné priestory a zopár ďalších užitočných doplnkov. V žiadnej kúpeľni nemôže chýbať umývadlo, takže s priestorom na jeho umiestnenie sa jednoducho rátať musí. Samotné umývadlo sa však nachádza v istej výške, kde zaberá určité miesto. Priestor okolo neho – zhora, zdola aj po bokoch – je zvyčajne voľný a veľmi zle využitý. Načo sa trápiť s nedostatkom úložného miesta na uteráky, hygienické pomôcky a kozmetické prípravky, keď môžete mať skrinky pod umývadlom i nad ním? Komfort v kúpeľmi výrazne zvyšuje dostatok voľnej plochy v úrovni umývadla, aby sa tam pomestilo viac než len jedno mydlo a pohár na zubné kefky. Vyberte si teda model umývadla so širším okrajom, alebo si ho zapustite do pultu, ktorý nahradí policu i kozmetický stolík. Skrinka so zrkadlom je klasika, na ktorú nemožno zanevrieť. Nebojte sa siahnuť po priestrannejšej skrinke s veľkým zrkadlom, ktoré vašej kúpeľni dodá štýl i jas.

Bez svetla to nejde

Len máloktorej kúpeľni je dopriate okno a skutočné denné svetlo. Nahraďte si ho teda poriadne vyriešeným umelým osvetlením, ktoré vám poskytne širšiu škálu možností – od náladového osvetlenia pri kúpeli, cez jasné biele svetlo pri bežnej hygiene, až po mäkké, ale dobre cielené svetlo ideálne pri úprave tváre a vlasov. Nemusíte sa uspokojiť s jednou žiarovkou uprostred stropu. Dnes už nie je žiadny luxus mať osvetlenie na zrkadle, pri vani, či priamo v sprchovacej kabínke.

Batérie – klenoty vašej kúpeľne

Základom každej kúpeľne je voda a jej zdrojom sú vodovodné batérie. Každý deň sa na ne dívame, každý deň s nimi manipulujeme – sme na ne, v istom zmysle, odkázaní. Práve ich výberu je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Ak sa nevyžívate v pravidelnej výmene tesnenia, zvoliť kvalitu sa v tomto prípade skutočne oplatí. Pevná, krásna a spoľahlivá kovová batéria s keramickou kartušou bude dlho ozdobou vašej kúpeľne a jej jednoduchá obsluha zaručí komfort, ktorý očakávate. Okrem batérií s najrôznejším dizajnom máte na výber i batérie s rôznymi špeciálnymi funkciami, či už ide o termostatické batérie, šetriče vody alebo napríklad s-pointer – prvok vyvinutý spoločnosťou Kludi, umožňujúci zmenu smeru vodného prúdu priamo na perlátore.

Wellness ako súčasť života

Iste sa nezaobíde bez vane či sprchovacieho kúta. V momente, keď uvažujete o ich výmene, máte šancu rozhodnúť sa pre niečo viac – namiesto obyčajnej vane môžete siahnuť po masážnej vani, resp. namiesto obyčajnej sprchy si môžete zvoliť kabínku s hydromasážou a parným kúpeľom. To, že nejaký predmet má istú pridanú funkciu, predsa neznamená, že musí zabrať oveľa viac miesta. Takže pri troche dobrej vôle určite nájdete model, ktorý by sa hodil do vašej kúpeľne. Isteže, bolo by to oveľa drahšie než obyčajná vaňa s ručnou sprchou! No skutočne je to prehnaný luxus, ktorý si nemôžete dovoliť? Alebo ste túto myšlienku zavrhli automaticky len preto, že vám to pripadá ako niečo nóbl – niečo, čo jednoducho nemôžete mať?

Pri dnešnom životnom tempe si len málokto môže dovoliť pravidelne navštevovať maséra, ktorý mu ponapráva kosti a svaly stuhnuté od stresu a nedostatku pohybu, alebo dokonca kúpele, kde si v saune či parnom kúpeli dopraje ozdravujúcu kúru do hĺbky tela i duše. Pritom si čoraz viac uvedomujeme, aké nevyhnutné je vedieť relaxovať a dopriať si odpočinok, ak máme v tomto tempe bez ujmy pokračovať až do dôchodku. Keď si priznáme, že skutočná starostlivosť o svoje zdravie nie je luxus, ale legitímna potreba, začneme sa aj na takúto investíciu pozerať inak. Zrazu sa nám ceny porovnateľné s novým televízorom či dovolenkou pri mori nebudú zdať až také dramatické. Ak si zriadite svoje súkromné wellness centrum priamo doma, môžete si plnohodnotný a ozdravujúci relax dopriať hoci aj každý deň!

Ako si nafúknuť kúpeľňu?

Ak predsa len túžite po vzletnejšej kúpeľni, ktorá by aspoň trochu pripomínala váš objav z katalógu, môžete sa pri prestavbe pokúsiť o nejaký zaujímavý experiment. Priestorové rezervy hľadajte všade, kde sa dá – pár centimetrov zo zbytočne širokej chodby, pár centimetrov z hrúbky steny a ak usúdite, že vo svojom byte nepotrebujete oddelený záchod, dojem priestrannosti získate aj zbúraním priečky, ktorá ho delí od kúpeľne. Veľa spraví tiež svetlo, ktoré necháte do kúpeľne prenikať zo susednej miestnosti cez sklenenú či skobetónovú stenu. Táto možnosť stojí za zmienku napríklad vtedy, keď máte šancu zriadiť si kúpeľňu priamo vedľa spálne či inej obytnej miestnosti. V čase, keď chcete kúpeľňu schovať, môžete pred posuvnú sklenenú stenu stiahnuť žalúzie alebo záves. Ak si zvolíte ako predel medzi izbou a kúpeľňou posuvnú stenu, po jej odsunutí sa obe priestory celkom prepoja. Veď ak sa vám nepomestí nábytok a pohodlné kreslo do kúpeľne, prečo by ste nedotiahli kúpeľňu priamo do izby? Zároveň tým získate dojem, že vaša vaňa je priamo v strede izby. A vlastne by naozaj bola.

Krok za krokom k zdravšiemu životnému štýlu

Mnohí ľudia majú vo svojom byte alebo dome priestorové rezervy, ktoré si vôbec neuvedomujú. Dokonca aj v niektorých panelákových bytoch sú veľké vstupné haly či šatníky, ktoré sú len veľmi chabo využívané. Ešte viac možností ponúkajú staré rodinné domy. Domáce wellness centrum predsa nemusí byť iba v kúpeľni. Napríklad hydromasážne a parné kabínky sú zvyčajne také kompaktné a dobre utesnené, že ich môžete umiestniť aj priamo v obytnom priestore. Stačí, ak je na blízku prívod vody a kanalizácia. Ešte jednoduchšie je to s inštaláciu infrasauny, ktorá nezaberie veľa miesta a môžete si ju nechať zmontovať prakticky kdekoľvek, kde je prívod elektrického prúdu. Túžbu po veľkej vírivke alebo po vlastnej saune si môžete zrealizovať napríklad na terase, ktorú prerobíte na zimnú záhradu. Malé fitness či wellness centrum si môžete zriadiť aj v pivnici vášho domu, kde zostal voľný priestor po starej kotolni so skladom paliva. A možno sa v záujme zdravšieho spôsobu života vzdáte aj „slovenskej izby“, kam váš otec chodieval popíjať so susedom. Ak si okrem toho všetkého nájdete priestor a čas na stacionárny bicykel či iný posilňovací stroj, váš prerod na wellness človeka bude dokonaný.

Zdroj: časopis Línia, 2/2009